TITLE

DESCRIPTION

Spotkanie z Panem Moshe Tiroshem w Muzeum Historii Żydów Polskich

25 października 2017 roku byliśmy na spotkaniu z panem Moshe Tiroshem, który ocalał podczas Zagłady dzięki pomocy dyrektora warszawskiego ZOO Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny. Było to niezwykłe spotkanie z historią.

Moshe Tirosh (Mieczysław Kenigswein) jest jedną z wielu osób uratowanych w podczas II wojny światowej w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Jako sześcioletni chłopiec przez kilka tygodni ukrywał się wraz z młodszą siostrą w piwnicy willi Jana i Antoniny Żabińskich. Później trafił na dwa lata do sierocińca w klasztorze pod Krakowem, w którym dotrwał do końca wojny dzięki pomocy tamtejszego księdza. Po wojnie ukończył w Polsce szkołę średnią. W 1957 r. wyjechał wraz z mamą i czwórką rodzeństwa do Izraela, gdzie mieszka do dziś. (informacje ze strony Muzeum Historii Żydów Polskich) Mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchać wspomnień pana Moshe Tirosha dotyczących okresu II wojny światowej oraz późniejszego. Opowieść o losach jego i jego rodziny zrobiła ogromne wrażenie na uczniach i nauczycielach. Większość z nas na długo zapamięta to niezwykłe spotkanie.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress